Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı Nedir? 

Bahçeşehir Üniversitesinde pek çok bölümün eğitim dili tamamen veya kısman İngilizce dilinde verildiğinden, öğrenciler akademik yıl başında yapılan PROFICIENCY yani İngilizce dil yeterlilik  sınavında başarılı olmak zorundalar.

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavında başarılı olan öğrenciler, fakültelerinde eğitim alma hakkına sahip olurken, diğer öğrenciler İngilizce hazırlık programını almaları gerekmektedir. 

Bahçeşehir Üniversitesi hazırlık okulu sırasıyla A1, A2, B1 ve B2 yani 4 seviyeden oluşmaktadır. Pek çok üniversitede olduğu gibi, hazırlık okulunda bu 4 seviyeyi başarılı bir şekilde bitirmek hazırlık okulunu bitirmek için yeterli değildir. Eğitim yılı içinde yapılan proficiency sınavlarına girebilmek için öğrencilerin B2 seviyesini 65 not ortalamasıyla tamamlamaları gerekmektedir.

 

Bahçeşehir üniversitesi Proficiency hangi bölümlerden oluşuyor?

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı 2 oturumdan oluşur. Birinci oturum 3 saat süren yazılı bölümdür. Proficiency sınavı birinci oturumunda üç temel akademik dil becerisi değerlendirilir. Yazılı bölüm okuma (Reading), dinleme (Listening) ve yazı ifade (Writing) bölümlerinden oluşur. Ayrıca Proficiency sınavının ilk oturumunda akademik kelime bilginizi ölçen kelime bilgisi (Vocabulary) ve dilbilgisi (English In Use) bölümleride mevcuttur. 

Birinci oturum sınav süresince sadece writing bölümü öncesi bir ara verilir.

İkinci oturum speaking (konuşma) sınavının yapıldığı bölümdür ve her öğrencinin konuşma sınavı ortalama 10 dakika sürer.

Sınav 5 bölümden oluşur: 

1. Kelime Bilgisi (Vocabulary)

2. Dilbilgisi (English In Use)

3. Okuma (Reading)

4. Dinleme (Listening)

5. Yazı ifade (Writing)

6. Konuşma (Speaking)

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ PROFICIENCY Sınavındaki bölümlerin puan ağırlığı:

Bahçeşehir Proficiency Sınavında 6 bölüm vardır. Bölümlerin sınav ağırlıkları bir iki puan değişgenlik gösterse de ağırlıklı olarak aşağıdaki gibidir:

 1. Kelime Bilgisi (Vocabulary)  %10

 2. Dinleme Bölümü (Listening)    %15

 3. Dilbilgisi (Use Of English)  %15

 4. Okuma Bölümü (Reading)   %20

 5. Yazma Bölümü (Writing)    %20

 6. Konuşma Bölümü (Speaking)  %20

Bahçeşehir üniversitesi Proficiency sınavı ne zaman yapılıyor?

Proficincy veya başka bir deyişle muafiyet sınavı bir akademik yılda 4 kez yapılıyor. 

Eylül ayında yapılan Proficiency sınavına üniversiteyi yeni kazanan veya daha önceki yılda hazırlıkta okuyup herhangi bir seviyede kalan öğrenciler bu sınava girebilirler.

2020-2021 akademik yılında yapılacak Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency tarihleri:

 • 7 Ekim 2020
 • 2 Şubat 2021
 • 8 Haziran 2021
 • 31 Temmuz 2021

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavında geçme notu nedir?

Lisans ve Lisans üstü öğrencilerin Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavından geçmeleri için 100 üzerinden en az 60 almaları gerekmektedir. İngilizce Öğretmenliği okuyacak öğrenciler için başarı notu en az 80 şartı konulmuştur.

 

PROFICIENCY sınavına girmeden Hazırlık okulunudan muaf olabilirmiyim?

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavına ek olarak, uluslararası geçerliği olan dil yeterlik sınavlarından istenen puanı aldıklarını gösteren belgeyi getiren öğrencileri Hazırlık Programı’ndan muaf sayılıyor.

        SINAV TÜRÜ

   İSTENİLEN PUAN (EN AZ)

          TOEFL IBT

                   72

         YDS / e-YDS / YÖKDİL

                    60

         Pearson PTE Akademik

                    55

İngilizce Öğretmenliği okuyacak öğrencilerden istenilen başarı puanları farklıdır:

        SINAV TÜRÜ

   İSTENİLEN PUAN (EN AZ)

         TOEFL IBT

             79

         YDS / e-YDS / YÖKDİL

             80

          Pearson PTE Akademik

             78

Bahçeşehir üniversitesi Proficiency sınavına nasıl hazırlanabilirim?

İsmi üzerinde Proficiency sınavı bir dil yeterlilik sınavıdır. Proficiency sınavı sizin akademik açıdan İngilizce dilinizin yeterli olup olmadığını ölçen bir sınavdır. Sınav formatı ve içerik olarak İstanbul Teknik Üniversitesi sınav formatına çok benzer.

Bahçeşehir üniversitesi Proficiency sınavı çoktan seçmeli bir sınavdır. 

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavına hazırlanırken

 • Öncelikle dinleme, okuma, yazma ve konuşma olan dört temel dil becerinizi birlikte geliştirmelisiniz. Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency bölümlerinin puan ağırlığı eşit olduğundan, zayıf halka başarısızlığınıza sebep olabilir.  

 • Akademik kelime bilginizi geliştirmeye önem verin. 

 • Okuma metinlerinizi yarı akademik kaynaklardan seçmeye çalışın. 

 • Okuma metinlerinizdeki bilinmeyen kelimelerin anlamlarını bulmak için, İngilizce - İngilizce online sözlükleri kullanın.

 • İngilizce - Türkçe sözlük kulanmaktan kaçının.

 • Metinleri okurken aktif okuma yapın: metindeki kelimelerin eş anlamlı karşılıklarını düşünün ve üstlerine not alın. Böylece aktif kelime hazneniz gelişmiş olacaktır. Yüksek aktif kelime haznesi yazı (writing) ve konuşma (speaking) bölümlerinde başarı hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlar.

 • Üniversite ortamında geçebileceğini düşündüğünüz herhangi bir konuşma metnini dinleme parçası olarak kullanabilirsiniz. Youtube veya google üzerinden TEDx konuşmalarını bulup dinleyerek dinleme ve not alma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. 

 • Sitemde bulunan Listening Practice bölümünde Bahçeşehir Üniversitesi dinleme bölüm sınav formatına uygun 100'e yakın while-listening ve note-taking dinleme ses dosyaları mevcuttur.  

 • Konuşma becerinizi geliştirebilmek için okuduğunuz bir metni bir arkadaşınıza özetleyip anlatabilirsinz. Etrafınızda kimse yoksa cep telefonunuz sesinizi kayd edip daha sonra dinleyebilirsiniz.

 • Benzer çalışmayı yazı ifade becerinizin gelişmesi için yapabilirsiniz. Okuduğunuz bir metni özetleyerek yazabilirsiniz. Ancak unutmayın Proficiency sınavında başarılı olmak için akademik essay yazma kurallarını ve tekniklerini iyi bilmeniz gerekiyor.

 • Yazı becerinizin gelişmesi için akademik kompozisyson yazma kuralarını bilen bir uzmandan destek almak size zamandan tasarruf sağlar ve başarı hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlar.    

 • Konuşma becerinizin gelişimi için herhangi bir dinleme parçasını sınava hazırlanmak için kullanabilirsiniz. Dinlediğiniz bir konuşma metnini cümle cümle durudurup aynı şekilde tekrarlamaya çalışın. Bu çalışma telaffuz ve kelime vurgunuzun gelişmesine yardımcı olacaktır.  

 • Hazırlık atlama sınavlarına hazırlanırken yardım alacağınız eğitmenin sınav sorularını ve formatını iyi bildiğinden emin olun. Eğitmenin Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavına uygun sınav örneklerine sahip olduğundan emin olun. Her üniversitenin soru tipi ve zorluğu birbirinden farklıdır. 

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Kelime bölümünde (Vocabulary) neler soruluyor?  

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavının ilk bölümü olan kelime bölümünde 10 soru mevcuttur. Sorular temel akademik bilginizi ölçmektedir. 

Örnek soru:

People can _________ the dangers of driving by following the traffic rules.

a) dominate                   b) waste                    c) minimize                    d) protect              

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Kelime bölümüne (Vocabulary) nasıl çalışabilirim?

 • Akademik kelime bilginizi geliştirmenin en etkili yolu düzenli okumak, dinlemek ve yazmaktır.

 • Okuyacağınız metinleri yarı akademik kitaplardan seçmeye özen gösterin. 

 • Okuduğunuz metinlerdeki bilmediğiniz kelimelerin eş anlamlılarını öğrenmeye çalışın. 

 • İngilizce - İngilizce online sözlükler kullanmaya özen gösterin.

 • İngilizce - Türkçe online sözlükler kesinlikle kullanmayın.

 • Sitemde bulunan Academic Vocabulary bölümü size yol gösterici olacaktır.

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı dilbilgisi bölümünde (Use of English) neler soruluyor?

Pek çok üniversite hazırlık muafiyet sınavlarında İngilizce dilbilgisi kullanımını yazı ifade ve konuşma bölümlerinde ölçerken, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversiteleri proficiency sınavlarında dilbilgisi için ek bir bölüm düzenliyorlar.

Bahçeşehir Proficiency sınavında İngilizce dil bilginizi ölçen Use of English bölümünde genelde toplam 15 soru sorulmaktadır. İlk 10 soru Cloze test (çıkartmalı test) soru tipidir. Bu soru tipinde paragrafın içinde boş bırakılan kısımlar verilen seçeneklerden biriyle tamalamanız isteniyor. Burda dikkat edilmesi gereken boşluğun bulunduğu cümlenin doğru cevabı bulmak için yeterli olmadığıdır. Her ne kadar bazı sorularda anahtar kelimeler size yardımcı oluyorsa da, bu soru tipinde aslında bir nevide okuma anlama beceriniz ölçme amaçlanıyor.  Verilen paragrafı bir bütün olarak okumanızda ve cümleler arasında bağlantıları göz önünde tutmanızda fayda var.

Örnek soru: 

Facebook currently (1) ____ users under the age of 13 set up accounts. A user must be at least 13 to sign up to the social networking site. Last June, (2) ____, Consumer Reports released a study that found that of the 20 million children signed up for Facebook, a whopping 7.5 million were under the age of 13. Of those illegitimately using the site, five million children (3) ___ under the age of 10.

1. a) lets                        b) should let                    c) is letting                     d) won’t let

2. a) however                b) albeit                           c) despite                       d) although

3. a) can be                   b) aren’t                           c) were                           d) have been

 

İkinci soru tipi olarak 5 adet Restatement Questions - Yakın Anlamlı Cümleyi bulma soruları sorulmaktadır. Bu soruları cevaplarken anahtar kelimeler, eş anlamlı kelimelere ek olarak cümlenin anlamı ve anlamın arkasındaki amaca dikkat etmelisiniz.

Örnek soru:

I have been abroad for nearly two years, so I am out of touch with everything here.

a) I feel quite like a stranger now that I am back after almost two years abroad.

b) Two years or so out of the country will make you feel differently about your own country.

c) On my return after almost two years, I was touched to find a few changes here.

d) Two years abroad has estranged me, so I don’t want to go back to my country.

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Okuma bölümünde neler soruluyor?

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Okuma bölümünün temel amacı üniversite ortamında karşılaşabileceğiniz akademik okuma parçalarını anlayıp anlamadığınızı ölçmektir. 

 • Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavında yarı akademik ÜÇ okuma parçası bulunuyor.

 • Okuma parçası ile ilgili sorular metin içerisindeki bilgi akışıyla aynı sıradadır.

 • Sınavın diğer bölümleri gibi okuma bölümü soruları çoktan seçmelidir.  

 • Birinci okuma metni 1000-1200 kelimeden oluşan sınavdaki en uzun metindir.

 • Diğer iki metin bir veya iki paragraftan oluşan daha kısa metinlerdir.

Bu bölümde sorulan soru tiperi şunlardır:

 • Ana fikir soruları: Which of the following is the main purpose of the passage?

 • Detay soruları: According to paragraph 2, why / where / how / when / who ........ ? 

 • Olumsuz detay soruları:  Which of the following may NOT be a result of not sleeping enough?

 • Kelime anlamı soruları: The word “remedy” in paragraph 9 means __________ 

 • Referans bulma soruları: The word “it” in paragraph 5 refers to _________ 

 • İma edilen bilgiyi bulma soruları: You can infer from this passage that ____________  

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Okuma bölümünde nasıl başarılı olabilirim? 

 • Zamanınızı etkin kullanmaya çalışın. Sınavda zamana karşı mücadele ettiğinizi unutmayın. 

 • Öncelikle yapabildiğiniz soruları çözün.

 • Yapamadığınız soruları atlayın. Yapamadığınız bir sorunun cevabını diğer soruları cevaplarken karşınıza çıkabilir.

 • Soru çözüm tekniklerini öğrenin ve geliştirin. 

 • Sorulara bakmadan önce okuma metni genel yapısı hakkında fikir edinmek için göz gezdirin.

 • Okuma metnin içindeki bağlaçlara dikkat edin.

 • Öncelikle şıklarınızı analiz edin. Daha sonra sorudaki anahtar kelimeden ve soru kökünden hangi paragraf veya paragraflarda cevabı bulacağınızı tespit edin.

 • Unutmayın her soru tipi belli bir strateji ve teknikle hazırlanıyor. Sınav tekniklerini iyi bilen bir eğitmenden destek alın.  

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı dinleme / Listening bölümünde neler soruluyor? 

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı dinleme / Listening bölümünde iki ses dosyasını dinliyorsunuz. Birinci dinleme parçasında dinleme esnasında soruları cevaplıyorsunuz. Sorular çoktan seçmeli olup, toplam yedi veya sekiz soru sorulmaktadır. 

İkinci bölümde ise not tutma beceriniz ölçülüyor. Dinleme esnasında size boş bir kağıt dağıtılıyor ve verilen boş kağıda daha sonra soruları cevaplamanız için not tutmanız bekleniyor. Not kağıdı değerlendirilmiyor. Sorular dinleme parçası bittikten sonra dağıtılıyor. İkinci dinleme parçası ilk metnine göre biraz daha uzundur. 

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavında dinleme metinleri iki kere dinletilir. Diğer üniversitelerin İngilizce Yeterlilik Sınavlarını bilen bir eğitmen olarak söylemeliyim ki bu sizin için büyük bir kolaylık. Birinci dinleme esnasında cevaplayamadığınız pek çok soruyu ikinci esnada bulabilirsiniz.    

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı dinleme / Listening bölümüne nasıl çalışabilirim? 

 • Dinleme becerinizi geliştirmek istiyorsanız uzun süreli ve düzenli bir çalışma programı oluşturmalısınız.

 • Sadece dinleme becerisi değil, dil gelişimi için de bolca İngilizceye maruz kalmanız gerekiyor.

 • Farklı konularda dinleme yapın. 

 • Not alma hızınızı geliştirmeye çalışın.

 • Not alma tekniklerini iyi çalışın. 

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı dinleme / Listening bölümünde nasıl başarılı olabilirim? 

 • Dinleme esnasında dinlediğinize konsantre olun.

 • Soru kökleri ve anahtar kelimelere dikkat edin.

 • Not kağıdınızı etkilli kullanın.

 • Not tutarken semboller ve kısaltmalar kullanın.

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı yazı / writing bölümünde neler soruluyor? 

Yazı bölümünde sizden 300-350 kelimelik bir akademik essay yazmanız bekleniyor.  Bu writing bölümü sınav süresi 70 dakika dır. Son bir yıl içinde yapılan proficiency sınavında sorulan yazı sorularından iki örnek:

 • Studying alone is better than studying with a friend. Do you agree?
 • Today young people are more self-centred and this has some negative effects on society. Do you agree or disagree?

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı yazı / Writing bölümüne nasıl çalışabilirim? 

 • Yazı becerinizi geliştirmek için akademik kompozisyon bölümleri ve puanlama kriterlerini iyi bilen bir eğitmenden destek alın.

 • Uzman birinden destek almak nasıl çalışmanız gerektiğini, yazdıklarınızı değerlendirilip geri dönüş almanızı sağlar.

 • Alacağınız geri dönüşler sizin daha hızlı bir şekilde gelişmenize yardımcı olur.

 • Site de Proficiency Writing/essay samples bölümünde daha önce öğrencilerimin yazmış olduğu ve 1'e 1 yapmış olduğum geri dönüşümlerle geliştirilmiş olan 50'e yakın essay örnekleri analiz ederek kendi essaylerinizi yazabilirsiniz. 

 • Unutmayın uzman birinden destek almak size zamandan tasarruf ve emin adımlarla hedefinize ulaşmanızı sağlar.  

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı yazı / writing bölümünde nasıl başarılı olabilirim? 

Proficiency sınavı yazılı bölümünden başarılı ve yüksek bir not almak istiyorsanız eğer yazı yazarken aşağıdaki maddelere dikkat edin

 • Fikirlerinizi açık ve anlaşılır bir şekilde yazın.

 • Fikirlerinizi ortaya atıp kaçmadan iyi destekleyin. 

 • Yazdıklarınızı akıcı bir şekilde aktarın.

 • Akıcılığı sağlamak için abartılı bağlaç yapılarını kullanmayın. 

 • Dilbilgisi açısından doğru karmaşık cümle yapıları kullanın.

 • Faklı cümle kalıpları kullanmaya özen gösterin.

 • Doğru akademik kelimeleri kullandığınıza dikkat edin.   

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Konuşma / Speaking bölümünde neler soruluyor? 

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Konuşma bölümünde size iki farklı konu hakkında soru sorulmaktadır. Her bir soru için 2-3 dakika konuşmanız bekleniyor. Sitemin MOCK SPEAKING QUESTIONS bölümünde tematik konulara göre ayrılmış örnek sorulara ulaşabilirsiniz.    

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Konuşma / Speaking bölümüne nasıl çalışabilirim? 

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Konuşma bölümü IELTS sınavındaki konuşma bölümünün 3. kısmına çok benziyor. Youtube üzerinden IELTS speaking part 3 yazarak örnek videoları izleyebilirsiniz. 

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı Konuşma / Speaking bölümünde nasıl başarılı olabilirim? 

Başarılı bir konuşma performansı için 

 • Konuya bağlı bir cevap vermelisiniz. 

 • Konuya dair ileri sürdüğünüz fikirleri geliştirmeli ve desteklemeniz gerekiyor.

 • Dilbilgisi açısından doğru cümleler kurmanız gerekiyor.

 • Konuşmanızı doğru ve etkin akademik kelimelerle sunmanız gerekiyor. 

 • Akıcı bir şekilde konuşmalısınız.

 • Konuşmanızda telaffüz bakımından sorun olmamalı. 

 

Detaylı Bilgi Almak İçin Hemen İletişime Geçin!