KADİR HAS İNGİLİZCE YETERLİLİK SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

Kadir Has İngilizce Yeterlilik Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Tüm sınavlarda olduğu gibi Kadir Has İngilizce Yeterlilik Sınavı’nda da öğrencilerin en çok zorlandığı ve başarması en güç konu sınava hazırlanma süreci. Bir sene boyunca eğitim aldınız hazırlıkta ya da ikinci senenizi okuyorsunuz ve birkaç kez de girdiniz Proficiency sınavına ve hala geçemediniz. Aslında Kadir Has Proficiency Sınavı  ile ilgili birçok şey de biliniyor ama bir türlü şeytanın bacağını kıramıyorsunuz. Bugüne kadar tüm sınava hazırlananların dile getirdiği ortak konular bunlar. Birçoğunun yarım ağızla da olsa söylediği bir başka konu da “biz aslında yeterince çalışmadık, derslere asılmadık veya sadece derslere gittik” gibi hatalarını kabul eden söylemler.

Kadir Has Proficiency Sınavı’na nasıl çalışacağınız ve sınavı nasıl geçeceğinizle ilgili çokça şey duymuş olmak da kafanızı karıştıran başka bir durum. Her arkadaşınız bir yere gitmiş ve birşeyler duymuş sınav ile ilgili. Bu yüzden Kadir Has Proficiency Sınavı’nı geçme ile ilgili çok fazla şey söylenip birbirinden farklı birçok strateji, teknik ve taktikten bahsedilmiştir. Hatta seviyesi uygun olmasa bile bir öğrencinin nasıl olur da Hazırlık Atlama Sınavını (Kadir Has Proficiency Sınavı) geçtiği ile ilgili türlü türlü efsaneler de kulaktan kulağa yayılmıştır. Duyduklarınızın hepsinde doğru taraflar olduğu kesin ama sınav geçmeyi kolaylaştıracak ve bir sene (belki iki sene) hazırlık eğitimine ayrılan zamanın, emeğin ve paranın karşılığını verecek en doğru yol bunların hiçbirisi değil. Unutmayın Sınava hazırlanacak, Başarı için sınavda terleyecek olan sizsiniz.

O halde ne yapmalı da Kadir Has Proficiency Sınavı’ndan kurtulup hazırlığı bir an önce bitirmeli? Cevabı çok zor değil. Üniversiteye hazırlık dönemine dönün ve ne yaptığınızı düşünün. Birkaç yıl boyunca yaşadığınız süreci tekrar hatırlayın.

Cevabınız bol bol gezdim, yedim, içtim ve yattım ise yanlış yoldasınız demektir!

Şayet, okul dışında oturdunuz ve ders çalıştıysanız, keyiften ve gezmeden biraz vazgeçip derse odaklandıysanız ve yeterince sınav (deneme) çözdüyseniz doğru yapmışsınız demektir.

Kadir Has Proficiency Sınavı için de benzer ve daha az çalışacağınız bir yol izlemeniz işinizi oldukça kolaylaştırır. İnanın biraz oturup sınav için çalışmak tüm taktiklerden daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. İstediğiniz kadar sınav stratejisi öğrenin ( taktik öğrenmek illaki lazım), şayet doğru dil seviyesinde değilseniz ve oturup sınava odaklanıp çalışmıyorsanız, eğitim alıp üstüne kendiniz bir şeyler katmıyorsanız hazırlık okulu yollarında gitmeye devam edersiniz. Bu türden örnekleri bolca gördüm. ikinci ve hatta üçüncü senelerine gelmiş, arkadaşları neredeyse okulu bitirmek üzere olan ve hala hazırlıkta okuyup, etrafına türlü hikayeler anlatan arkadaşlarınızla çalıştım. Onların daha önceki süreçlerde neler yaşadığını ve hazırlığı neden geçemediklerini biliyoruz. Kadir Has Proficiency Sınavı’nı geçirecek sihirli taktikleri bir kenara bırakalım. Bunun yerine, iyi bir eğitim, bolca deneme testi, bol okuma, İngilizce ye aşinalığı artıracak dinlemeler ve yazma yapmak hazırlık stresinden kısa sürede kurtulmanın en kolay yolu.

Bu yüzden, kendinizi kandırmadan öncelikle sınavı geçebileceğinize inanın ve bunun için sistemli bir çalışma sürecine girin. Sonraki adımların kendiliğinden geleceğini ve mutlaka sürecin sizin lehinize olacağını göreceksiniz.

Tavsiyem bu süreçte hazırlık okulu müfredatını bilen, düzgün bir çalışma stratejisini gösterecek ve sizi yönlendirecek bir eğitmenden destek almak.

Kısaca, Kadir Has Proficiency Sınavı’nı geçmenin anahtarları; doğru dil seviyesinde olmak, iyi bir eğitim almak ve düzenli çalışma.

Sonuç: Hoşçakal hazırlık! Bekle beni ana kampüs…

 

Detaylı Bilgi Almak İçin Hemen İletişime Geçin!