PTE

PTE SINAVI NEDİR?

PTE (Pearson Test of English Academic) IELTS ve TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan bilgisayar tabanlı dil yeterlilik sınavıdır. Okuma, dinleme, yazma ve konuşma olmak üzere dört temel dil becerisini değerlendirmektedir.

KAÇ TÜR PTE SINAVI VAR?

PTE sınavının iki versiyonu vardır : PTE General ve PTE Academic.

HANGİ PTE SINAVINI KİMLER ALMALI?

PTE General sınavını yurtdışı göçmenlik başvurusu yapanlar ve üniversite dışı eğitim programlarına katılmak isteyenlere yönelikken, PTE Academic üniversite hazırlık sınıfını atlamak isteyen lisans öğrencileri, akademik çalışmalar yapmak isteyen lisans mezunları ve İngilizce seviyelerini akredite ederek kurumlarından dil tazminatı almak isteyen çalışanlar alır.

PTE SINAV FORMATI NASIL?

PTE sınavı TOEFL IBT sınavı gibi bilgisayar tabanlıdır. Dört temel dil becersisi entegre edilmiş bir şekilde ölçülmektedir. Sınav speaking section ile başlamaktadır. TOEFL sınavı 

PTE SINAVININ SÜRESİ NE KADAR?

Sınav 3 saat sürmektedir.

PTE SINAVINDA PUANLAMA SİSTEMİ NASIL?

PTE sınav puanı; communicative skills (Listening, Reading, Speaking and Writing) ve enabling skills (grammar, oral fluency, pronunciation, spelling, vocabulary ve writing discourse) olarak iki bölümde değerlendiriliyor. Tüm bölümler kendi içlerinde 10 ile 90 puan aralığında değerlendirilir ve bunların ortalaması alınarak toplam sınav sonucu hesaplanır.

PTE SINAVINI NE ZAMAN VE NERDE YAPILIYOR?

PTE sınav tarihlerini Pearson web sayfasına kayıt olduktan sonra öğrenebilirsiniz. Sınav salonunda yer kısıtlı olduğundan yer bulabilmeniz için en erken kayıt yapılması tavsiye edilir. İstanbul sınav merkezleri:

  • Yıldız Teknik Üniversitesi: Yıldız Mah. Barbaros Bulvarı, Blok:N(Agavat Binası), Yıldız-SEM(Alt Kati), N10234349, Besiktaş
  • British Side English Language School:Barbaros Bulvarı, No:91,34353, Beşiktaş
  • Pearson Professional Centers:Süleyman Seba Cad. No:48, BJK Plaza, A Blok, Kat:1, D:3, 343571, Akaretler, Beşiktaş
  • İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü:Kalenderhane Mah.16 Mart Şehitleri Cad. Dr. Şevket Apt. No:22/24, 34134, Vezneciler, Beyazıt, Fatih

 

PTE SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

PTE Academic sınav ücreti iki türlü hesaplanmıştır. Normal sürede kayıt yaptığınızda 535 TL, sınav tarihine 48 saatten az kalan bir sürede kayıt yapıldığında 668,75 TL dir. 

PTE SINAVINA NASIL BAŞVURABİLİRİM?

PTE sınav başvuruları Pearson başvuru sayfasından yapıyorsunuz.

PTE SINAVINA KAÇ KEZ ALABİLİRİM?

PTE sınavına 2 yıl boyunca sınırsız sayıda sınava girebilirsiniz. Tek koşul, sınava yeniden kayıt olabilmeniz için bir önceki sınav belgenizin açıklanmış olması gerekir. Sınav sonuçları 5 iş günü içinde ulaşabiliyorsunuz.

 

 

Add comment


Security code
Refresh