İngilizce Dinleme Beceri Gelişimi İçin 7 Faydalı Site: 

Sadece İngilizce yeterlilik sınavlarına hazırlananların değil, İngilizce'sini geliştirmeye çalışan herkesin bilmesi gereken faydalı siteler ve uygulamaları derleyip bir araya getirmeye çalıştım.

Unutmayın ki İngilizce dinleme becerinizin gelişimi süreç odaklıdır. Yabancı dile maruz kalmanız ne kadar çok ve uzun ise, süreç içinde gelişiminde o kadar etkili olur. Bu sayfada incelediğim ve paylaştığım linklerin yararlı olması ve sizi yeni ufuklara götürmesi dileğiyle. 

Dinleme ve okuma pratiği yapabileceğiniz faydalı siteler: 

1- VOA Learning English: Amerikanın sesi kanalının İngilizce öğrenmek isteyenler için hazırladığı bir sayfa. Beginning, Intermediate ve advanced düzeylerinde hazırlanan okuma ve dinleme içerikleriyle kelime, okuma ve dinleme becerinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle üniversite hazırlık okulu öğrencilerine ve TOEFL gibi bir akademik İngilizce yeterlilik sınavına girecek olanlara tavsiye ederim.  

2- Learning English - BBC: Her öğrencime eğitim programımın başında kişisel çalışma için önerdiğim bir sayfa. İçerik olarak zengin bir sayfa. Yeni kelime öğrenimi ve dinleme becerinizin gelişimi için paha biçilmez bir kaynak. 

3- Randall's ESL Cyber Listening Lab: İngilizce öğretmeni Randall Davis tarafından hazırlanan müthiş bir kaynak. A2 ve B1 seviyesinde olan herkesin dinleme becerisini geliştirmek ve dinleme sınavlarında başarılı olmak isteyenlere bu sayfayı öneririm.   

4- English Listening Lesson Library Online  : Başka bir İngilizce öğretmeni Todd Beuckens tarafından hazırlanan, geliştirilen ve özellikle A1 ve A2 öğrencilerine yönelik faydalı olduğunu düşündüğüm yararlı bir kaynak. 

5- English news and easy articles for students of English : Üniversite İngilizce hazırlık okulunda okuyan A2, B1 ve B2 seviyelerinde okuyan her öğrencinin faydalanması gereken bir kaynak.   

6- VoiceTube: You Tube ve filmlerden seçilmiş videolardan oluşmaktadır. Film replikleri dinleyerek dinleme becerinizi geliştirirken eğlenebileceğiniz bir sayfa. 

7- British Council-Learn English :  A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyeler için hazırlanan dinleme egzersizleriyle paha biçilmez ve benim için vazgeçilmez bir kaynak. Sadece IELTS gibi akademik sınavlar için değil, genel İngilizce dil becerinizi geliştirmek için tavsiye ederim.