TOEFL SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

TOEFL SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

TOEFL sınavı, diğer birçok akademik dil yeterlilik sınavda olduğu gibi adayları tüm dil becerilerini (okuma-dinleme-konuşma ve yazma) test eder ve bu yüzden basitçe sadece bir kitaptan çalışılarak  ya da sadece deneme çözerek etkili bir çalışma süreci yürütemezsiniz. 

TOEFL sınavına öncelikle temel birkaç gramer konusunu geliştirerek başlarsanız iyi olur. Özellikle yazma ve okuma bölümlerinde işinize yarayacak: 

  • relative clauses - sıfat tamlamaları
  • noun clauses - isim tamlamaları
  • passives - edilgen yapılar
  • comparatives / superlatives - Karşılaştırmalı sıfat yapıları
  • Adverbs - Zarflar
  • linkers - Bağlaçlar

konuları ve bunların farklı kullanımları sınav notunuzu doğrudan katkı sağlar. Yazı yazarken ya da okurken mutlaka bu yapıların nasıl kullanıldığına dikkat ederseniz siz de dili daha etkin kullanmaya başlarsınız. Bu bilgiler özellikle TOEFL writing bölümünde size çok yardımcı oluyor. 

Öte yandan dil seviyenizi yukarıya çekmek için olmazsa olmaz dediğim kelime hazne gelişimine de önem vermelisiniz. İyi bir kelime dağarcığı olamadan başarıya ulaşmanız imkansız. 

TOEFL sınavı özelikle dinleme ve okuma dil becerisine çok önem vermektedir. İyi bir dinleme becerisi için her gün İngilizceye maruz kalacak bir çalışma yapmanız gerekiyor. Ancak TOEFL sınavında başarılı bir sonuç için dinleme ve okuma becerisi kadar önemli olan birde not tutma becerisi de ön planda dır. Dinleme note-taking becerinizi ve hızınızı geliştirmek için sayfamda kendi öğrencilerim için geniş bir kaynak mevcuttur.  

Dil seviyenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız ikinci adım sınavı iyi tanımak. Bir deneme sınavı edinin ve soruları ve bölümleri inceleyin. Sizden her bölümde ne istendiğini anlamaya çalışın.  Bildik yöntemlerle bir deneme yapın ve mevcut seviyenizin ve bildiğini sınav stratejileriyle sınavdan ortalama kaç alabileceğinizi  ölçün. Sonrasında yol haritanıza kendiniz karar verin.  

Yalnız mı çalışmak yoksa bu konuda uzman ve size aşama kaydettirecek bir hocayla mı çalışmak daha iyidir?

TOEFL IBT sınavının her bölümünde, sorular belli bir teknik ve strateji ile hazırlanıyor. Eğer sürekli aynı yanlışları yapıyor ve puanınızı artıramıyorsanız, mutlaka bir yerlerde ciddi bir sorun vardır. TOEFL sınavında uzman bir hoca ile çalışmak size zaman tasarrufu sağlar.