IELTS

IELTS SINAVI NEDİR?

IELTS Sınavı yurt dışı lisans ve yüksek lisans eğitimi; kariyer ve göçmenlik amaçlı başvurularda İngilizce bilginizi belgeleyen uluslararası geçerliliği olan yaygın bir dil sınavıdır.   

IELTS Sınavının Üç versiyonu var:

  1. IELTS General Training

  2. IELTS Life skills 

  3. IELTS Academic

Eğer Birleşik Krallık vizesine veya göçmenlik işlemleri için başvuruyorsanız, İngilizce dil yeterliliğine sahip olmanız gerekmektedir. Birleşik Krallık vizesi ile ilgili onaylı bir sınava girmenizin gerekip gerekmediğini ve kaç puan almanız gerektiğini öğrenmek için doğrudan Birleşik Krallık Hükümeti web sitesini ziyaret etmeniz öneririm. 

IELTS General Training ve IELTS Life Skills sınavları ağırlıklı olarak yurtdışı göçmenlik başvuruları yapanlar, üniversite dışı eğitim programlarına katılmak isteyenler için yapılan bir sınavdır. Yurt dışında okumak isteyen lisans ve yüksek lisans öğrencileri IELTS Academic sınavında başarılı olmaları gerekiyor.  

Maalesef, Türkiye'de ÖSYM'nin 14 Şubat 2014 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda IELTS sınavı Türkiye'de yapılan diğer dil yeterlilik sınavlarına eşdeğer olarak görülmemektedir. Dolayısıyla, Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversitelerinde kabul edilmemektedir. 

IELTS SINAVI FORMATI NASIL?

Sınav dört ana bölümden oluşuyor:

  • Listening (30 dakika),
  • Reading (60 dakika),
  • Writing (60 dakika),
  • Speaking (11-14 dakika).

Speaking dışındaki tüm bölümler tek oturumda gerçekleştiriliyor. Speaking kısmı diğer bölümlerle aynı gün yapılabileceği gibi sınavdan önce veya sınavdan sonra maksimum 7 gün içerisinde gerçekleştiriliyor. Sınavın Speaking kısmı ana dili İngilizce olan bir kişiyle yüz yüze yapılan bir görüşme şeklinde gerçekleşiyor.

IELTS SINAVININ SÜRESİ NE KADAR?

IELTS Sınavının speaking kısmı hariç tek oturumda yapılan reading, writing & listening bölümleri toplamda 2 saat 30 dakika sürüyor. Speaking kısmı ise 11-14 dakika arasında.

IELTS SINAVINDA PUANLAMA SİSTEMİ NASIL?

IELTS Sınavında kalma veya geçme notu yoktur. Sınav başarınız, her bölüm kendi içinde 1 – 9 bandı arasında puanlanıyor. Tüm bölümlerden alınan puanların ortalaması sınav sonuç skorunu oluşturuyor.

IELTS SINAVINDAN KAÇ ALMALIYIM?

Genel olarak yurt dışı kurumlarda istenilen İngilizce yeterlilik notu 6,5 iken, İngiltere deki pek çok üniversite ise 7+ bandı istemektedir .Bu sizin hem akademik hem de genel anlamda kendinizi yeterli seviyede ifade edebildiğinizi gösteriyor. Ancak, kurumlar beklentileri doğrultusunda daha yüksek ya da daha düşük notlar talep edebiliyor. 

IELTS SINAVINI NE ZAMAN VE NERDE YAPILIYOR?

Sınav, önceden belirlenmiş tarihlerde gerçekleştiriliyor. IELTS Sınavı Türkiye’de 2 kurum tarafından düzenleniyor: British Council ve IDP. IELTS Sınav tarihleri ve yerleri ile ilgili güncel ve detaylı bilgilere kurumların şu linklerden ulaşabilirsiniz: IDP IELTSBC IELTS 

 

IELTS SINAVINA NASIL BAŞVURABİLİRİM?

IELST Sınavı için başvurularınızı online yapabiliyorsunuz. British Council veya IDP kurumlarının aşağıdaki linklerinden sınav başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz: IDP IELTS BAŞVURUBC IELTS BAŞVURU

IELTS SINAVININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

IELTS sınavından alacağınız skor 2 yıl boyunca geçerlidir.