TOEFL SINAVI NEDİR?

TOEFL SINAVI NEDİR?

TOEFL (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE) sınavı ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce yetkinliğini ölçen, standardize edilmiş, IELTS sınavıyla birlikte en yaygın iki dil sınavından biridir. TOEFL sınavı dünya çapında 130’dan fazla ülkede düzenlenmekte ve birçok eğitim kurumu, şirketler ve devlet kuruluşları nezdinde kabul görmüş bir sınavdır. TOEFL, merkezi New Jersey, ABD’de olan ETS ( EDUCATIONAL TESTING SERVICE) tarafından hazırlanıyor. 

TOEFL IBT ve TOEFL PBT olmak üzere 2 tür TOEFL sınavı vardır. TOEFL IBT (Internet Based Testing) internet tabanlı gerçekleştirilirken, TOEFL PBT (Paper Based Testing) kâğıt üzerinde yapılan TOEFL sınavıdır. Türkiye’de istisnai durumlar haricinde sadece TOEFL IBT sınavı gerçekleştirilmektedir. 

TOEFL IBT SINAVINI KİMLER ALMALI?

TOEFL sınavı özellikle üniversite veya yüksek lisans gibi akademik eğitimlerini İngilizce dilinde almak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Yurt dışında eğitim almak isteyen veya Türkiye’deki hazırlık sınıflarını atlamak isteyen birçok kişi TOEFL Sınavına girebilir. Bunun dışında İngilizce yetkinliğini belgelemek etmek isteyen kişiler de TOEFL sınavını alabilir.

TOEFL IBT SINAVININ SÜRESİ NE KADAR?

Sınav toplamda 4 – 4,30 saat sürer ve Listening bölümünden sonra 10 dakika süren bir ara verildikten sonra sınavın kalan bölümlerine devam edilir.

TOEFL IBT SINAV FORMATI NASILDIR?

Toefl sınavı dört ana bölümden oluşur: reading, listening, speaking ve writing. Listening bölümünden sonra 10 dakika süren bir ara verilir ve sınavın kalan bölümlerine devam edilir.

TOEFL IBT SINAVINDA PUANLAMA SİSTEMİ NASILDIR?

Sınavın her dört farklı bölümü (Reading, Listening, Speaking ve Writing) 0 ile 30 arasında bir puanlama aralığında puanlanır. Toplamda alabileceğiniz en yüksek puan 120'dir. TOEFL sınavında geçerli bir puan alabilmeniz için Reading ve Listening bölümlerinde en az 1 soruya yanıt vermiş olmanız; en az bir kompozisyon yazmanız ve en az bir speaking görevini tamamlamanız beklenir. 

TOEFL IBT PUAN ÖLÇEKLERİ

            BECERİ                                    PUAN ARALIĞI                         SEVİYE                      
    READING            0-30 

    Yüksek :  22-30 
    Orta : 15-21
    Düşük :  0-14  

    LISTENING            0-30

    Yüksek : 22-30 
    Orta : 14-21 
    Düşük : 0-13 

    SPEAKING            0-30

     İyi :   26-30
     Orta :  18-25
     Sınırlı :  10-17
     Zayıf :   0-9 

    WRITING           0-30

     İyi :  24-30
    Orta :  17-23
    Sınırlı :  1-16

    Sıfır puan (0) 

TOEFL IBT SINAVINDAN KAÇ ALMALIYIM?

TOEFL sınavında her kurum kendi beklentisine göre farklı puan talep etmektedir. Örneğin, Bahçeşehir Üniversitesi 74 puanı geçer not olarak kabul ederken, Bilgi üniversitesi 75, Koç ve Sabancı Üniversitesi 80 puanı talep etmektedir.  

Aşağıdaki üniversite linklerinden üniversitelerin talep ettiği puan ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.  

TOEFL IBT SINAVI NEREDE VE NE ZAMAN YAPILIYOR?

IELTS sınavına göre TOEFL sınavı daha sık yapılmaktadır. Sınava istediğiniz kadar girebilirsinz. ancak gireceğiniz her sınav için minimum 12 günlük bir süre aralığı koşulu istenmektedir. Detaylı bilgi almak için resmi ETS sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

TOEFL IBT SINAV ÜCRETİ NE KADAR DIR?

TOEFL sınav ücreti $185 dır.

TOEFL IBT SINAVININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

TOEFL merkezi olan ETS sınav sonuç kayıtlarını 2 yıl süreyle saklamaktadır. Sınav sonuç belgenizi 2 yıl içerisinde istediğiniz sayıda size veya farklı kurumlara gönderilmesini talep edebilirsiniz. Birçok kurum da (üniversiteler, bankalar, kamu kurumları) sınav tarihinizden itibaren 2 yıl süreyle TOEFL puanınızı geçerli kabul eder.

 

İLGİLİ YAZILAR:

TOEFL Reading bölümü sınav formatı nasıldır?

TOEFL Listening bölümü sınav formatı nasıldır?

TOEFL Speaking bölümü sınav formatı nasıldır?

TOEFL Writing bölümü sınav formatı nasıldır?

 

  

Add comment


Security code
Refresh