Proficiency Sınavında Başarı için 7 Adım:

Proficiency sınavı bir dil yeterlilik sınavıdır. Sınav formatı ve soru tipleri farklılık göstersede üniversitelerin hazırladığı İngilizce yeterlilik sınavları akademik açıdan İngilizcenizin yeterli olup olmadığını ölçen bir sınavdır. Üniversitelerin Proficiency sınavları, format bakımından birbirinden farklılık gösterebilir. 

Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi gibi pek çok üniversitenin Proficiency sınavları çoktan seçmeli bir sınavdır. Boğaziçi Üniversitesi Proficiency sınavında ise açık uçlu sorular da sorulmaktadır. Sınav formatları farklılık göstersede ölçümlenen beceriler aynıdır. Bu doğrultuda sınava hazırlanma biçimleriniz de aynı olacaktır. Bu çalışmayı, düzenli bir program oluşturarak tek başınıza da yapabilirsiniz. Ayrıca, soru çözüm strateji ve tekniklerini bilen bir eğitmenle çalışmak size zaman tasarrufu sunacak ve daha kısa sürede amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır. Proficiency sınavında başarıya ve hedefinize ulaşmanın birinci koşulu düzenliliktir. Ancak düzenli bir çalışmayla amacınıza ulaşabilirsiniz. Bu yazıda amacım, çalışmanız sırasında yardımcı olacak bir kaç adımı sizinle paylaşmak.     

Üniversitelerin Proficiency sınavlarına hazırlanırken başarılı olmak için 7 adım:  

  1. Öncelikle dinleme, okuma, yazma ve konuşma olan dört temel dil becerinizi birlikte geliştirmelisiniz. Üniversitelerin Proficiency sınav bölümlerinin puan ağırlığı hemen hemen eşit olduğundan, zayıf halka hedefnize ulaşmanızı engelleyebilir.  

  2. Akademik kelime bilginizi geliştirmeye önem verin. Proficiency sınavı akademik İngilizcenizi ölçen bir sınavdır. Sınavda gerek dinleme veya gerek okuma bölümlerinde verilen metinler yarı akademik metinler olup tematik olarak psikoloji, sosyoloji, çevre gibi konulardan seçilmektedir. 

  3. İngilizce - Türkçe sözlük kulanmaktan kaçının. Okuma ve anlama becerinizin ve kelime dağarcığınızın gelişmesi için Online İngilizce - İngilizce özlüklerden yararlanın.  

  4. Okuma metinlerinde bilmediğiniz kelimelerle karşılaştığınızda hemen sözlüğe saldırmayın. Öncelikle anlamı cümle ve paragraf bağlamından çıkarmaya çalışın. Unutmayın sınavda sözlük yanınızda olmayacaktır. 

  5. Konuşma becerinizi geliştirebilmek için okuduğunuz bir metni bir arkadaşınıza özetleyip anlatabilirsinz. Etrafınızda kimse yoksa cep telefonunuza konuşmanızı kayd edip daha sonra dinleyebilirsiniz.

  6. Benzer çalışmayı yazı ifade becerinizin gelişmesi için yapabilirsiniz. Okuduğunuz bir metni özetleyerek yazabilirsiniz. Ancak unutmayın Proficiency sınavında başarılı olmak için akademik essay yazma kurallarını ve tekniklerini iyi bilmeniz gerekiyor.

  7. Yazı becerinizin gelişmesi için akademik kompozisyson yazma kuralarını bilen bir uzmandan destek almak başarı hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlar.