Proficiency Sınavında Stresle Başa Çıkabilmek İçin 7 Adım

Unutmayın ki İngilizce hazırlık atlama sınavına hazırlık süreci uzun ve yorucudur. Bir maratona benzer. Sabır ve çalışma gerektirir. Doğru adımlarla hazırlanmışsanız eğer hedefinize ulaşmamanız için bir neden görmüyorum.

Doğru adımlarla ilerleyebilmeniz için, sınav bölümlerini ve sınav stratejisini iyi bilen bir eğitmenden destek almanız kendinize güveninizi artıracaktır. Doğru bir şekilde hazırlandığınızı bilmeniz sınav sırasında oluşacak stresinizi azaltacaktır. Sınav sırasında oluşacak herhangi bir kaygı ve heyecan sınav performansınızı olumsuz etkileyecektir. Bu yazıda sınav sırasında yaşayabileceğini stresle başa çıkmanız için atabileceğiniz 7 adımı sıraladım:

  1. Sınava en doğru nasıl hazırlanmanız gerektiğini araştırın. Üniversitelerin hazırlık okul sistemini ve proficiency sınav bölümlerini iyi bilen bir eğitmenden destek alarak zamandan tasaruf sağlar ve hazırlık sürecinde herkesten bir adım ilerde olursunuz. Sınava doğru hazırlanmak stresi azaltmanın en kısa yoludur. 

  2. Çalışma düzeninizi sınava göre ayarlamaya çalışın. Sınav öncesi sınav ortamına alışmak için bol bol deneme sınavları çözün. Sınav sürelerine göre çözeceğiniz sınav denemeleri sınav sırasında zaman odaklı stresinizi azaltacaktır.  

  3. Sınav sırasında dikkatiniz dağılıyorsa yavaş bir tempoda karnınızı şişirecek bir şekilde iki jez derin bir nefes alın ve verin. Kendinizi daha rahat his ettiğinizde sınava kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  4. Kendinize bu sınavın sadece bir sınav olduğunu ve tek şansınızın bu sınav olmadığını hatırlatın.

  5. Stresle başa çıkmanın en önemli adımı düzenli çalışmaktır. Düzenli bir çalışma kendinize güven ve diğer katılımcılardan bir adım ilerde olmanızı sağlar. 

  6. Sınavdan alacağınız puanın kişisel değerinizi yansıtmadığı gerçeğini hatırlatın. Kendi kendinize sıradan bir sınava girdiğinizi ve sizin sınavdan daha değerli olduğunuzu tekrarlayın. 

  7.  Sınav günü rahat edebileceğiniz ve sevdiğiniz giysileri tercih edin.