Essay writing sınavında başarı için 7 adım: 

İster Bahçeşehir Proficiency, ister bilgi bilet veya boğaziçi proficiency sınavına hazırlanın, writing bölümünden başarılı ve yüksek bir not almak istiyorsanız eğer yazı yazarken aşağıdaki maddelere dikkat edin

1- Fikirlerinizi açık ve anlaşılır bir şekilde yazın.

Bir yazar olarak fikirleriniz anlaşılacak bir şekilde yazmalısınız. Öğrencilerime sık sık altını çizdiğim gibi yazılan kompozisyonu 7 yaşındaki kardeşinizin okuyacakmış gibi basit, açık ve net yazılmalı.

2- Fikirlerinizi ortaya atıp kaçmadan iyi destekleyin.

İster Bahçeşehir Üniversitesi, ister Boğaziçi Üniversitesi Proficiency essay değerlendirme kriterlerinin en önemli maddesi ortaya atılan fikirlerin iyi desteklenmesi ve genişletilmiş olmasıdır. Ortaya atılan fikirler açıklanmalı, örneklendirilmeli ve neden-sonuç bağlamında desteklenmelidir. 

3- Yazdıklarınızı akıcı bir şekilde aktarın. 

Essay değerlendirme kriterlerinin bir başka maddesi cümlelerin doğru bağlaç veya yapılarla etkin bir şekilde birbirine bağlanmış olmasıdır. Doğru kullanılan bağlaçlar cümlelerin akıcı bir şekilde okunmasını sağlar. 

4- Akıcılığı sağlamak için abartılı bağlaç yapılarını kullanmayın. 

Evet, kriter bağlaç kullanımının altını çiziyor ancak pek çok öğrenci bağlaç kullanımını puan olarak algılayıp basit cümle yapıları ve kelimelerle yazılan ve yeteri kadar desteklenmeyen fikirlerinin arasına kendi dil düzeylerinin üstünde bağlaçlar kullanarak kompozisyonlarını yazmaya çalışıyor. Bağlaç önemlidir ama her şey değildir.

5- Dilbilgisi açısından doğru karmaşık cümle yapıları kullanın.

Proficiency sınavı bir dil yeterlilik sınavıdır. Sınavın amacı fakülteye gidecek öğrencinin İngilizce dil düzeyinin B2 olması bekleniyor. A1 veya A2 düzeyinde basit cümle yapılarıyla yazılmış olan essay'in dil kriter puanı düşük olacaktır. Bir kaç komplex cümle yapısı sizi başarıya ulaştıracaktır. Essay yazım kurallarını iyi bilen bir eğitmen olarak birkaç komplex yapı çalışması yaparak daha yüksek bir not almanızı sağlıyorum.  

6- Faklı cümle kalıpları kullanmaya özen gösterin.

Doğru yapı kullanımı dışında, çeşitli yapı kullanımı da önemlidir. Çeşitli cümle yapı kullanımı zengin dil becerinizin bir göstergesidir. 

7- Doğru akademik kelimeleri kullandığınıza dikkat edin.