Bahçeşehir Proficiency Sınavında Başarı İçin 7 Adım:

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavı sizin akademik açıdan İngilizce dilinizin yeterli olup olmadığını ölçen bir sınavdır. Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency sınavına hazırlanırken

1- Öncelikle dinleme, okuma, yazma ve konuşma olan dört temel dil becerinizi birlikte geliştirmelisiniz. Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency bölümlerinin puan ağırlığı birbirine yakın olduğundan, zayıf halka başarısız not almanıza sebep olabilir.  

2- Akademik kelime bilginizi geliştirmeye önem verin. 

3-  Metinleri okurken aktif okuma yapın: metindeki kelimelerin eş anlamlı karşılıklarını düşünün ve üstlerine not alın. Böylece aktif kelime hazneniz gelişmiş olacaktır. Yüksek aktif kelime haznesi yazı (writing) ve konuşma (speaking) bölümlerinde başarı hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlar.

4- Üniversite ortamında geçebileceğini düşündüğünüz herhangi bir konuşma metnini dinleme parçası olarak kullanabilirsiniz. Youtube veya google üzerinden TEDx konuşmalarını bulup dinleyerek dinleme ve not alma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. 

5- Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı biçim ve içerik olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Proficiency sınavına  çok benzer. Bundan dolayı İstanbul Teknik Üniversitesi Proficiency sınavına yönelik hazırlanan materyal ve kitapları kullanabilirsiniz.

6- Dinleme becerinizin gelişimi için band 7 web sitemde bulunan Listening Practice bölümünde Bahçeşehir Üniversitesi dinleme bölüm sınav içeriğine uygun 100'e yakın while-listening ve note-taking dinleme ses dosyaları mevcuttur. Bu kaynaklara benimle sınava hazırlanan öğrenciler ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyorlar. 

7- Yazı becerinizin gelişmesi için akademik kompozisyon yazma kurallarını bilen bir uzmandan destek almak size zamandan tasarruf sağlar ve başarı hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlar.